#10 Skarża

Dzisiaj w Fankomiksie zaszczycił nas nasz dobry przyjaciel_z_internetu, a od jakiegoś czasu naczelny kopsowy troll – Skarża. Pomachajcie do niego.

kliknij aby powiększyć

10. skarża

└ Tags:

Dyskusja (48)¬

 1. SimonG says:

  Łał, rysunki bardzo spoko ^^’, fabułę można by było poprawić bo jest trochę średnia do ogarnięcia i wgl jakaś taka średnia. Jednak kreska nadrabia ;)
  Pierwszy;D

 2. DomokrazeckY says:

  Rysunki na tak, fabuła na podwójne nie

 3. Morad666 says:

  Fabuła też jest całkiem niezła. Fragment o broni którą można “zabić człowieka” jest świetny. No i ta kreska… Kolego nauczysz mnie rysować za pół litra? :)

 4. Darnok says:

  Kreska ładna ale fabuła jest fatalna…ten tekst “Idziemy na ustawkę.” jest gorszy od Atomówek, a zrobiłeś przy okazji debili z bohaterów jestem potrójnie na nie.

 5. Janek says:

  jest parę fajnych tekstów, jak “miałem dawno temu, ale przypadkowo je spożyłem”, ale ogólnie nic się nie trzyma kupy:
  - dlaczego na początku i na końcu jest o dopalaczach, ale zamiast tego szukają gościa który nielegalnie ściąga pliki
  - dlaczego torrentman jest tutaj (najwyraźniej) przeciwny ściąganiu seriali z internetu
  - dlaczego jak przychodzą to nie zaglądają mu do komputera ani nie przeszukują domu, tylko dają się oprowadzać jak wycieczka szkolna
  - to co już inni pisali: bohaterowie są jeszcze gorszymi idiotami niż w oryginale
  + dodatkowo tekst “pierwsza ofiara dopalaczy” bez sensu sugeruje, że tych ofiar prawie nie było; lepsze by było “kolejna ofiara”, tylko że nie wiadomo jaka jest w tym rola dopalaczy: idą do gościa który ponoć ma na dysku seriale i pedofilię, pozwalają mu pokazywać swoją kolekcję szpargałów, a potem go biją, nawet nie wiadomo za co – za to, że wkurzyły ich te szpargały? nie jego wina że przyszli je oglądać. To że nie miał (lub nie pokazał) nic nielegalnego to trochę mało. Jeśli jest tu jakaś rola dopalaczy, to albo taka, że bohaterowie je wzięli i im mózgi przyćmiło, ale wręcz taka, że autor się przyćpał i zaczął pisać farmazony.

 6. oRkA says:

  Kurcze, kreska taka sympatyczne, aż nie chce się nic złego napisać na komiks, ale muszę niestety przyznać rację Jankowi, ta fabuła nie trzyma się zupełnie kupy, a tak ładnie się zapowiadało. Zastanawiam się też kiedy ta praca została przysłana, że Ten z pomnika i Torrentman jeszcze są jak dawniej. Długi pasek i świetnie narysowany, więc będę udawał, że jestem głupi i nie zrozumiałem.
  Cholera, nie mogę zrozumieć jak mogłeś z marmuru jakiemuś żulowi pomnik postawić?

 7. skrz says:

  czuje sie trollowany przez czytelnikow.

 8. oRkA says:

  Może po prostu brakuje nam betona który wyjaśni nam komiks? Dostrzegam tu próby rozbawienia czytelnika, ale niestety są to tylko próby. Który moment jest najlepszy humorystycznie? Może po prostu nikt go nie zrozumiał?
  Naprawdę skrz, chcę zobaczyć kolejne twoje prace, ale z fabułą komiksu zupełnie nie trafiłeś. Proszę zrób coś jeszcze, ale tym razem nim pomysł przelejesz na kartkę pozwól mu dojrzeć trochę w głowie.

 9. Pendrive says:

  Co wy, fabularnie wszystko gra.
  Torrent man wspomina o serialach, bo w taki sposób namierzył “kolekcjonera”.
  Idą do niego, ale nie znajdując dopalaczy, zabijają go i ogłaszają że to była “pierwsza ofiara”

 10. moonvelvet says:

  Już chciałam napisać, że nie rozumiem, ale Pendrive mnie oświecił odrobinę. Ale jakież cudne rysunki :3

 11. Człowiek-man says:

  Jak Gecko splunął przez maskę? o.O

 12. Darnok says:

  @Pendrive po tym jak mi wyjasniłeś fabułę uwazam komiks za jeszcze forszy. Więc nie trzy a cztery razy nie.

 13. Nie mam nic nowego do napisania. Kreska jest zajefajna, rodem z undergroundowego komiksu, ale fabuła albo jest kompletnie nieprzemyślana, albo z założenia napędzana czystym absurdem (a może tymi dopalaczami, o których mowa tylko dwa razy i nie wiadomo jaki mają związek z resztą komiksu)…
  Janek już wypisał wszystkie błędy logiczne, nieścisłości i tzw. “plotholes”, więc nie będę się nad nimi rozwodzić.
  Mimo wszystko za kreskę i ogólną umiejętność zrobienia czegoś, co JEST komiksem (nawet przy tak małej ilości logicznej fabuły) chciałabym zobaczyć kolejną pracę tego autora w kolejnym etapie.

 14. ytron says:

  Jak gecko zsikał się przez majtki?
  Jestem na tak

 15. Darnok says:

  Zawiodłeś mnie Ytron. Srodze mnie zawiodłeś.

 16. Darnok says:

  Cała nadzieja w pkb i katty. Ale jesli się tobie spodobało to moje marzenia są zlikwidowane.

 17. ytron says:

  Miałeś ciekawe marzenia

 18. Sauron says:

  mach, mach, mach.

 19. Darius says:

  nie neguję fakty, że autor ma talent i kreska jest dobra, ale mnie się ten styl graficzny nie podoba – to już akurat kwestia gustu; fabuła może i jest, ale tak absurdalna, że mało komu przypadnie do gustu – jest to dla mnie komiks czysto groteskowy; ale też to jeden z najlepiej narysowanych pasków i czuję oddech konkurencji na karku z jego strony :)
  dodam, że sama mam fest ciężko stworzyć komiks, który może pochwalić się czymś więcej niż tylko ładnymi rysunkami; zwłaszcza gdy dużo gorsze paski zyskało sporo pozytywnych komentarzy dotyczących “fabuły”…

 20. Skarża, odnośnie kadru, w którym delikwent otwiera drzwi… czytałeś kiedykolwiek Johnny the Homicidal Maniac?

 21. oRkA says:

  @Darius, gdy zobaczyłem ten komiks pomyślałem, że słusznie twój ode mnie nie dostał max pkt bo ten maks był przeznaczony właśnie na ten komiks, ale czytając go nie dowierzałem, jak można tak zmarnotrawić świetne rysunki.

 22. Renat says:

  Rysunkowo: bomba, fabuła: dla mnie zrozumiała, choć jest kilka zawiłości. Jestem absolutnie na tak :D

 23. Hedziu says:

  WAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAGH!!!!!!!

  Czyli ogólnie mi się podoba, ale brakuje Kler zamiast tego gościa, którego po napisie na klacie poznaję jako “FaP man” i myślę, że Torrent musi być nowy i myślę, że jesteś jednym z tych rysowników, którzy potrzebują gościa od wymyślania fabuły, bo świetnie rysują, ale brakuje im tekstów :D Bez urazy

 24. fi says:

  Skarz ma specyficzne poczucie humoru i sposób budowania pasków i żeby to pojąć trzeba się wgryźć w klimat. Ja miałem okazję oglądać jego paski na bitwach i ten czyta mi się bardzo dobrze. Fabuła trochę ucierpiała na tym, że autor miota się nieco między charakterystycznym dla siebie randomowym humorem, a chęcią opowiedzenia spójnej historii, co nie wychodzi już tak dobrze. Rysunki trzymają poziom jak zawsze.
  Jestem na tak.

 25. Jajeczko says:
 26. fi says:

  Ps. kolekcjoner nie pokazał nic nielegalnego, a przecież dopalacze też nie są teoretycznie nielegalne, jako obiekty kolekcjonerskie.
  Torrent namierzył gościa bo miał na dysku Breaking Bad, ale nie potępia w żadnym momencie nielegalnego ściągania (w ogóle nic tu nie ma o ściąganiu, nie wiem skąd wy to wytrzasnęliście), tylko drogą dedukcji dochodzi do wniosku: “Jeśli ktoś ogląda taki serial, to musi brać dopalacze”, przynajmniej tak to rozumiem.
  Chłopaki dają się oprowadzić, bo tak na prawdę gówno ich to obchodzi czy on ma te dopalacze czy nie, bo i tak nikt im nie udowodni, że nie miał. Bohaterowie przyjmują tu klasyczną postawę “złego gliny”, albo mafiozów wymierzających “sprawiedliwość” na własną rękę.

 27. Jajeczko says:

  Kobiety głosu nie mają, jak widać. I dobrze.

 28. Jajeczko says:

  *trófanka Skarży*

  <3333333333333333333

 29. Aksel Rołz says:

  Najlepszy jak do tej pory.

 30. skrż says:

  joł Ozzie, owszem czytałem JTHM, ale dość dawno temu. i ciężko mi nie ulec wrażeniu, że podobne kadry z otwieraniem drzwi pojawiały się już wcześniej w innych komiksach… a jeśli chodzi o wygląd Torenta to chyba rzeczywiście należy się z mojej strony małe wyjaśnienie – narysowałem go w starej wersji, bo po prostu bardziej mi się taki podobał. Fankomiks rządzi się swoimi prawami;)

  rozumiem, że fabularnie czy tekstowo może się nie podobać stałym czytelnikom KOPSa, ale jako autor powyższego komiksu mogę powiedzieć, że w komiksie zawarłem wszystko co miałem do powiedzenia w temacie “artykułów kolekcjonerskich”. jeśli ktoś jest ślepy, to nie moja wina.

 31. Katty Chylińska says:

  Rysunki są świetne :) bardzo pomysłowe i w swoim stylu. nie jest to na odwal sie tylko z takim fajnym stylem nie do opisania i tyle :P
  ale szczerze końcówka mnie dobiła… ta ostania kadra zabrzmiała jak z jakiejś badziewnej bajki co sie śmieją z byle czego…. ARGH! Ale mimo to jest na tak :) oprócz tej ostatniej kadry jest wszystko świetne.

 32. ? says:

  nie moge z tego że orka poucza skarże jak ma robić komiksy.;D

  ja tam zrozumiałem…

 33. oRkA says:

  @? Jestem zachwycony komiksem, ale jednocześnie zawiedziony, że świetne rysunki i długość paska nie poszły w parze z humorem, gdzie tu pouczanie?

 34. ? says:

  “Proszę zrób coś jeszcze, ale tym razem nim pomysł przelejesz na kartkę pozwól mu dojrzeć trochę w głowie.”
  :D

 35. oRkA says:

  Własnie, pomysł, nie komiks, a ściślej tyczy się to tych słabych wątków humorystycznych. Poszperałem trochę w necie i teraz już wiem, że Skarża w komiksach stawia na przekaz, a nie na humor. Nie wycofuję się ze swoich słów i nadal twierdzę, że jeśli poczekałby z pomysłem całość mogłaby wyjść znacznie lepiej, co ciekawsze myślę, że próby wprowadzenia śmiesznych akcentów bardziej zaszkodziły komiksowi niż pomogły. W chwili wpadnięcia na jakiś pomysł zawsze wydaje się rewelacyjny, ale jak ochłoniemy i spojrzymy na niego obiektywnie to dostrzeżemy jego słabe elementy które się usunie bądź doszlifuje. Myślę, że tutaj tego właśnie zabrakło, ale tak czy siak całą resztą jestem zachwycony i szkoda, że @? zwróciłeś wyłącznie uwagę na to co mnie zawiodło, a nie na to co uważam, że zostało wykonane rewelacyjnie.

 36. srkż, zapewne nie jest to ujęcie oryginalne, mnie skojarzyło się z JTHM bo twój komiks narysowany jest w podobnym klimacie. Heh… “Does this LOOK like heaven?”

  Acha, i zgadzam się z Katty. Ostatni kard brzmi betonowato, chociaż przy charakterze całej pracy i komentarzu śmiem przypuszczać, że taki był cel.

 37. pkb says:

  Nigdy nie byłem wielkim fanem Skarży. Być może były jakieś jego pojedyncze prace, które mi się podobały (nie przypomnę sobie tego teraz), ale jednak na ogół do mnie nie trafiały. Z tym komiksem jest inaczej – nie porywa mnie może, nie twierdzę, że jest zajebisty, ani ślina mi nie kapie na podłogę na jego widok, ale trzeba jednak mu oddać, że trzyma poziom. I nie jest to jakiś poziom “względny”, tzn. w porównaniu do większości innych prac, bo tak samo podobał mi się, gdy przeglądałem wszystkie fankomiksy, jak teraz, gdy przeczytałem tylko ten.

  Nie rozumiem, jak można nie ogarnąć tej fabuły. No, JESZCZE mogę zrozumieć, że ktoś nie skumał o co z tym serialem i pedofilią chodziło, ale to nawet domyśleć się można było, że chodzi o treść tego serialu. Pierwszy raz usłyszałem, że istnieje coś takiego jak “Breaking Bad” a i tak żadnego problemu jakoś z tym nie miałem… A teraz jeszcze w pół minuty może wygooglowałem i sprawdziłem, że moje przypuszczenia się sprawdziły… Także może przydałoby się użyć czasem szarych komórek a nie marudzić, że coś nie ma sensu? Bo najwyraźniej go po prostu nie widzicie. Sorry, ale nie wiem, kim trzeba być, żeby nie zrozumieć, czemu chcieli zobaczyć jego “kolekcję” albo czemu przeszli do czynu, jak gość powiedział, że coś z tych “zbiorów” spożył… Tak samo nie rozumiem, jak można się nie zaśmiać z “Pierwszej ofiary dopalaczy”, najlepszego tekstu z całego komiksu.

  Dodam jeszcze, że Kapitan Polska wyszedł zajebiście. I jestem na tak.

  PS. Pomijając jeszcze to, co sam Skarża napisał o wyglądzie Fairplaymana i Torrentmana, to czemu ten pasek miałby być stary tylko dlatego, że postacie wyglądają, jak wyglądali kiedyś? Przecież to może się dziać np. między 75 a 76 odcinkiem. Tak samo, jak odcinek gościnny Spella był z młodości Inviego. Jakoś zresztą wtedy nikt nie marudził, że wtedy jeszcze kopsowe postaci się nie znały…

 38. Darnok says:

  Załamaliście mnie ludzie. Zawiodłem się na was….W głosowaniu publiki będę na nie….to jest okropne!

 39. ? says:

  @oRKA spokojnie, spokojnie, zwróciłem uwagę na wszystko tylko ten element Twojej wypowiedzi mnie rozbawił. Ja uważam że co prawda Skarża popełniał już o wiele lepsze komiksy ale w tym zestawieniu Fan Komiksu wypada fabularnie najlepiej.

 40. Darnok says:

  @pkb Ja rozumiem o co chodzi z towarem kolekcjonerskim (czy tez produktem jak wolisz) Jednakże w tym komiksie zamiast pierwszej ofiary dopalaczy powinna byc”pierwsza ofiara debili” I zabili za t oże zjadł naboje a nie dopalacze. FP na ustawkę? Chyba se kurwa jaja robisz. I mina Betona w ostatnim kadrze – dramat.

 41. pkb says:

  Dam ci taką radę na przyszłość. Na ogół, broniąc się, tylko jeszcze bardziej grzęźniesz :). Jeśli nie ogarniasz stylistyki albo przewrotności komiksu to twój problem, ale nie wytykaj autorowi “błędów”, gdy racji nie masz.

 42. Darnok says:

  @pkb pewnie i masz rację (znając życie), jednak ja się nie bronię, a tylko pokazuję co mi nie pasuje ( gdyż jak dla mnie są to istotne szczegóły). ale zapamiętam twą radę na przyszłość gdyż w wielu innych sytuacjech się przyda ;).

 43. Sonikku says:

  Sam styl komiksu mi się spodobał bardzo, a fabuły trochę nie zrozumiałem i rozumiem, że niektórzy jej zrozumieć nie mogą.

 44. ytron says:

  Widzę że darnok już stłamszony że żal

 45. Nihil says:

  Komiks świetnie komentuje mentalność ludzką i wydarzenia z ostatnich tygodni / miesięcy. Fabuła bez sensu? Ha, pozory! Dla mnie przednia groteska i abstrakcja :)

 46. nierozumiem tego komiksu, na początku spoko ale potem nie wiem co sie dzieje jakieś to głupie daje dużo minusow

Jeżei nie widzisz swojego komentarza, poczekaj cierpliwie. Mógl zostać zaklasyfikowany przez filtr jako spam. Jeśli nim nie jest, wkrótce go tu zobaczysz.

Skomentuj¬